Profesionálna správa IT


Toto sú vychytávky, bez ktorých sa váš počítač nezaobíde

10.09.2014 18:09

Ultrabooky síce bodujú nízkou hmotnosťou a často aj vysokým výkonom, ale ergonómiou, konektivitou a funkciami zaostávajú za mohutnejšími predchodcami. Vďaka USB 3.0 rozhraniu však možno mnohé nedostatky celkom efektívne odstrániť. Prinášame šesť tipov.

Ultramobilné počítače pôvodne vznikli ako doplnkový pracovný nástroj pre tých, ktorí trávia veľa času na služobných cestách. Zmenšovanie elektronických súčastí a zvyšovanie efektivity procesorov viedlo k vzniku kategórie ultrabookov, ktoré síce výkonom dokážu splniť väčšinu požiadaviek užívateľov, ale veľkostne a koncepčne skôr zodpovedajú tým "strojom na cesty".
   
Pre väčšinu majiteľov sú síce ultrabooky ich jediným počítačom, no v mnohých ohľadoch je ich používanie otázkou kompromisov a ústupkov. Dobrou správou je, že vďaka vysokorýchlostnému rozhraniu USB 3.0 možno veľa nedostatkov úspešne eliminovať. Tou horšou je, že to väčšinou znamená pripojiť k maličkému počítaču ďalšie zariadenie, ktoré znižuje jeho mobilitu. Vychádzame však z toho, že tieto rozširujúce prostriedky budete potrebovať len doma či v kancelárii a nebudete ich so sebou bežne nosiť.

1. Dokovacia stanica ( i-Tec USB 3.0 Dual Video Docking Station)
Aj malý počítač dnes môže mať prebytok výkonu, ale ergonomicky nie je vhodný na celodennú prácu. Pre pohodlnejšiu prácu (a menej časté návštevy ortopéda) je vhodné pripojiť externý monitor a predovšetkým klávesnicu štandardných rozmerov a samozrejme myš. Do väčšiny počítačov ich môžete "nastrkať" priamo, ale jednak tým spravidla vyčerpáte dostupný počet USB portov (a na USB pamäť nezostane miesto) a jednak váš elegantný ultrabook zmizne v "haďom klbku" kabeláže. Ideálnym riešením je podľa nás dokovacia stanica s USB 3.0 rozhraním. K ultrabooku tak povedie jeden USB kábel a napájanie od zdroja, všetko ostatné bude zapojené do dokovacej stanice. Vyskúšali sme cenovo dostupnú i-Tec USB 3.0 Dual Video Docking Station a pri bežnej práci nám úplne vyhovovala.

Na zadnom paneli stanice nájdete päť USB 2.0 portov a dva USB 3.0 porty pre pripojenie periférií, DVI a HDMI porty pre grafický výstup do zobrazovačov a ethernetový port s priepustnosťou 100 Mbit/s. Na boku sú pripravené dva konektory pre pripojenie mikrofónu a slúchadiel, na čelnom paneli potom jedna nezmyselná dióda, ktorá cez deň ničomu nevadí, ale v tme otravne modro svieti. Srdcom i svalmi dokovacej stanice je čip od spoločnosti DisplayLink. Grafický výstup plne stačí pre bežnú prácu (zvládne rozlíšenie až 2 048 x 1 152 pixelov), ale na hranie 3D hier sa pochopiteľne nehodí.

 

Zvyšok článku nájdete tu: https://style.hnonline.sk/digital-132/toto-su-vychytavky-bez-ktorych-sa-vas-pocitac-nezaobide-629396

—————

Späť